Symbolikę logotypu można sprowadzić do słowa “Świętość” jaką jest Bóg. Obdarza On swoją świętością szczególne miejsca i szczególnych ludzi, takim miejscem jest Kraków ze swoją historyczną przeszłością. Takim miejscem jest też Seminarium krakowskie, złączone przeszłością z królewskim Wawelem. Z tego miejsca wyszło wielu świętych i błogosławionychl, a największym z nich jest bł. Jan Paweł II. Zastosowanie w znaku graficznym Jego sylwetki kieruje myśli oglądającego bezpośrednio do Krakowa i jednoznacznie identyfikuje osobę Jana Pawła II – świętego człowieka. Spowodowane jest to ukazaniem charakterystycznej części budynku seminaryjnego – wieżyczki – która jest jego szczególną częścią architektoniczną. Wyznacza to również charakter miejsca, odwołuje się do historii i krakowskiej architektury. Jan Paweł II w aureoli świętości wychodzi z Seminarium, jest nadzieją dla innych wybierających tą drogę życiową, że tak jak on mogą stać się świętymi.

Najprościej symbolikę logotypu można opisać na trzy sposoby – świętość, święte miejsce, święty człowiek. Daje to dokładne wyjaśnienie zamysłu projektowanego znaku.

Logo składa się ze znaku graficznego oraz tekstu wyjaśniającego. Znak w bardzo prosty, ale również w bardzo symboliczny sposób identyfikuje miejsce jakim jest krakowskie seminarium. Głównym elementem znaku jest postać papieża Jana Pawła II, który był alumnem krakowskiego seminarium i z niego wyszedł jako kapłan. W tle widzimy budynek seminaryjny z jego charakterystyczną wieżyczką, całość znajduje się w półokrągłej aureoli.

W znaku zastosowano ciepłe barwy z przewagą czerwieni. Od niepamiętnych czasów i najdawniejszych kultur czerwień była kolorem przywodzącym na myśl ogień, żywotne siły, moc. Jest również symbolem piękna i dobra, a wreszcie Ducha Świętego, męczeństwa i miłości. W ikonach czerwień oznacza żarliwość, płomienną służbę wobec Boga oraz ogarnięcie Duchem Świętym. Aureola w kolorze złotym jako symbol świętości.
W podpisie zastosowano majuskuły stworzone jako faksymile pisma Jana Pawła II, co dodatkowo podkreśla Jego związek z seminarium krakowskim.

Logo można stosować w różnoraki sposób, po pierwsze w pełnej wersji ze znakiem i podpisem, po drugie jako sam znak.

 

logo1

logo2

logo3

Web

Basic CMYK

1

2

3